Polish Belarusian Czech Dutch English Estonian French German Hungarian Irish Italian Latvian Lithuanian Portuguese Russian Spanish Swedish Ukrainian

Email

OPOLAGRA, ŚLĄSKA WYSTAWA BYDŁA HODOWLANEGO - Kamień Śląski 2013 TARGI ROLNE "W SERCU POLSKI" - Bratoszewice 2013 REGIONALNA WYSTAWA ZWIERZĄT

Aktualności Targowe

1-str_397-OPOLAGRA-2013Rolnictwo niemal od zawsze odgrywało ważną rolę w polskiej gospodarce. Obecnie jednak sektor ten znajduje się w fazie stagnacji i oczekiwania na bodźce, które pomogą wyznaczyć tendencje koniunktury w rolnictwie.

 

Sytuacja finansowa wielu gospodarstw rolnych jest bardzo trudna. Brak funduszy na inwestycje, a czasem i zakupy bieżące, utrudniony dostęp do kredytów preferencyjnych, brak perspektyw gospodarowania, niska opłacalność produkcji powodują, że nastroje w rolnictwie nie są zbyt optymistyczne. Nawet pogoda nie sprzyja rolnikom. W większości kraju od miesięcy panują niekorzystne warunki do przeprowadzenia zabiegów agrotechnicznych. Utrzymujące się opady deszczu wywołują duże uwilgotnienie gleby, lokalne podtopienia niszczą wschodzące rośliny, pojawiające się nagle gradobicia i silne wiatry utrudniają siew, a także znoszą używane środki ochrony roślin. Jak wynika z przeprowadzonych analiz z dekoniunkturą w sektorze lepiej radzą sobie duże gospodarstwa zlokalizowane w makroregionie północnym i zachodnim, które kierowane są przez młodych, lepiej wykształconych rolników. Jaka przyszłość czeka pozostałe gospodarstwa? Jakie decyzje należy podjąć, aby sytuacja w rolnictwie uległa poprawie? Jakie zmiany strukturalne będą konieczne do przeprowadzenia? Jak radzą sobie hodowcy zwierząt w Polsce? Odpowiedzi na te pytania poszukiwać będą goście tegorocznych targów rolniczych, które u progu lata będą odbywały się w Kamieniu Śląskim, Bratoszewicach i Szepietowie, a na które serdecznie Państwa zapraszam.

Na początek proponuję wiodącą w południowej Polsce wystawę rolniczą – Opolagra (14-16.06. Kamień Śląski) prezentującą najnowsze maszyny rolnicze, rozwiązania dla gospodarstw hodowlanych, materiał siewny, pasze, nawozy oraz alternatywne źródła energii. Obok ekspozycji wystawców organizator proponuje gościom targowym Paradę Gigantów Topagrar, pokazy maszyn, wycenę bydła, warsztaty Agromechanika, pokaz prawidłowej korekcji racic (Blattin) oraz pokazy polowe RPT (GPS). Ponadto Konkurs Agrofoto.pl, Eko-Energia Pokazy, Debata Rolnik-Dzierżawca i grupy producenckie oraz forum Ekoenergia – zysk z natury. Dobre praktyki dla gmin. Imprezie towarzyszyć będzie Śląska Wystawa Bydła Hodowlanego z aukcją i wyborami superchampionów.

Niespełna tydzień  później (22-23 czerwca) zapraszam do Bratoszewic na Targi Rolne „W sercu Polski”, XV Wojewódzką Wystawę Zwierząt Hodowlanych, gdzie zaprezentowane zostaną środki produkcji dla rolnictwa, uznane marki ciągników i maszyn rolniczych, materiały budowlane, wyposażenie budynków inwentarskich, samochody osobowe i dostawcze. Podczas imprezy rozstrzygnięty zostanie Konkurs Wyrobów Mleczarskich, Wędliniarskich i Piekarniczych; Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”, a także odbędzie się  prezentacja i ocena zwierząt hodowlanych.

Na zakończenie podróży po rolniczych wydarzeniach proponuję jeszcze jedno miejsce – Szepietowo i organizowaną tam XX Regionalną Wystawę Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym (29-30.06). Na tej jednej z największych imprez w kraju corocznie prezentowane są najnowsze technologie i innowacyjne rozwiązania w hodowli zwierząt, a na ringu pokazywane są najpiękniejsze okazy zwierząt hodowlanych, użytkowych i ozdobnych. Ofertę wystawców wspierają pokazy pracy maszyn, wykłady i doradztwo, pokazy korekcji racic, konkursy i występy zespołów artystycznych.

Kamień Śląski, Bratoszewice i Szepietowo – specjalistyczne wystawy, których celem jest wspieranie polskiej gospodarki rolnej i żywnościowej oraz rozpowszechnianie wiedzy z sektora rolniczego. Zachęcam więc gorąco do wspólnej podróży z Aktualnościami, na których stronach prezentowane są sylwetki liderów rynkowych, producentów i dystrybutorów, a także usługodawców. Tych z Państwa, których nie udało nam się jeszcze gościć na naszych łamach zapraszam serdecznie do współpracy – już we wrześniu bowiem kolejne imprezy dedykowane sektorowi rolniczemu. A więc do zobaczenia.


Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

FacebookTwitterGoogle Bookmarks
Tygi.pl - informacje, ciekawostki, porady