Polish Belarusian Czech Dutch English Estonian French German Hungarian Irish Italian Latvian Lithuanian Portuguese Russian Spanish Swedish Ukrainian

Email

Strona główna Polecamy Tagi: targi | Targi Książki | targi książki w Krakowie Kategoria: książki, sztuka, edukacja 20.10.2017 Alojzy Kuca

Spotkajmy się w Krakowie…

targi_ksiki_krakow_2015…w EXPO  Kraków, w dniach 26 - 29 października, na 21. Międzynarodowych Targach  Książki, bo to niepowtarzalny   salon książki i kultury. Miejsce magiczne, emocjonalna przestrzeń, która pobudza wyobraźnię, uwalnia myśli i pomaga w nawiązywaniu relacji między ludźmi.

Pośrednikiem jest książka, w której  biblijne logos („Na początku było Słowo…”) idzie w parze z antycznym dialogos, Targowa przestrzeń, wypełniona książkami i żywym słowem, kreuje współmyślenie i współdziałanie, czyli kulturę, która jest głównym źródłem wiedzy moralnej i wzorów myślenia. Krakowskie Targi Książki to ogromne przeżycie, które długo będzie w nas pracowało.

Mottem tegorocznej edycji są słowa portugalskiego poety, pisarza i  filozofa Fernando Pessoi (1888 – 1935 ) „Czytam i staję się wolny”. Myśl dopasowana do każdych czasów. Organizatorzy MTK rozwijają  myśl tak: Wolność tę możemy mnożyć, udając się w podróż z bohaterami każdej branej do ręki książki. Możemy przeżywać zdarzenia, sytuacje, emocje, których być może nigdy nie doświadczymy we własnym życiu. Gdy czytamy książkę, nasza wyobraźnia jest niczym nieograniczona, wolna od scenografii, postaci aktorów odgrywających swoje role.”

Kto czyta książki, żyje podwójnie” - napisał kiedyś Umberto Eco, zmarły w lutym ubiegłego roku. Cztery dni po pogrzebie ukazała się we Włoszech jego ostatnia książka „Pape Satàn Aleppe”, której tytuł zaczerpnął z „Boskiej komedii” Dantego. Polskie tłumaczenie wydał Rebis przed miesiącem.

Eco był wybitnym pisarzem i znanym na świecie bibliofilem. Jego księgozbiór liczył kilkanaście tysięcy egzemplarzy, od starodruków aż do komiksów i  książek z serii Jamesa Bonda. Ilekroć pytano go, czy przeczytał wszystkie książki znajdujące się w jego imponującej bibliotece, zazwyczaj udzielał jednej z dwóch przygotowanych na tę okazję odpowiedzi. Pierwsza: „Nie. Są tu tylko książki, które muszę przeczytać w przyszłym tygodniu. Te, które już przeczytałem, znajdują się na uniwersytecie”. Druga: „Nie przeczytałem żadnej z nich. W przeciwnym razie po co miałbym je tutaj trzymać?”.

ksiazkazaksiazke_logo_1WPape Satàn Aleppe”, znajduje się znakomity esej „Dotykanie książek”, gdzie Eco tak definiuje miłośnika książek:  ”Bibliofilia to miłość do książek, ale nieograniczająca się do samej ich zawartości. Jeśli kogoś interesuje głównie zawartość, to może po prostu pójść do biblioteki, natomiast bibliofil, mimo że oczywiście zwraca uwagę na zawartość, najbardziej pożąda samego obiektu, i to najlepiej z pierwszego wydania. Zdarza się nawet, że niektórzy bibliofile , będąc w posiadaniu jeszcze nierozciętej książki, pozostawiają jej strony złączone, gdyż rozcięcie byłoby dla nich skalaniem dzieła…”

W tegorocznych Targach Książki zapowiedziało swój udział 675 wystawców i 841 autorów. Gościem Honorowym jest Francja. Spotkajmy się w Krakowie.

P.S.

Zabierzmy ze sobą książkę z domowej biblioteki W zamian dostaniemy e-booki od Publio.pl i rabaty na nowe tytuły u wystawców. Książka za książkę.

Foto: Targi Książki w Krakowie 2016

 


Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

FacebookTwitterGoogle Bookmarks
Tygi.pl - informacje, ciekawostki, porady