Polish Belarusian Czech Dutch English Estonian French German Hungarian Irish Italian Latvian Lithuanian Portuguese Russian Spanish Swedish Ukrainian

Email

Strona główna Polecamy Tagi: Andrzej Oczujda | targi Kategoria: Wystawiennictwo, inspiracje 17.04.2016 Alojzy Kuca

Andrzej Oczujda – targowa instytucja

Oczujda2-1Kiedy na początku tego roku prosiłem czcigodnego jubilata, redaktora Andrzeja Oczujdę , żeby przypomniał mi, kiedy spotkaliśmy się  pierwszy raz – odpisał w swoim stylu: „ Kiedy się poznaliśmy byłem dwa razy młodszy. Co do miesiąca. Wszystko było inne: ustrój, pieniądze,  wzrok, kobiety. Może te kobiety przez ten wzrok?”.

Poukładałem sobie ten kalendarz, bo trudno było nie zauważyć, zwłaszcza na targach w Poznaniu i Gdańsku, że Andrzej obchodzi swoje siedemdziesiąte urodziny. Z  tego dokładnie połowę życia w idealnej symbiozie z polskimi targami. Gdzie targi tam był i jest Andrzej.

Nie wiem, może przypisuję sobie zbyt wiele, ale ja zaraziłem Andrzeja targową pasją. W 1981 roku przeniosłem się do Warszawy, do Gazety Targowej, którą redagowałem już kilka lat. Andrzej zastąpił mnie na stanowisku szefa poznańskiego oddziału „Kuriera Polskiego”. Wprowadzałem go do tej pracy zwracając szczególna uwagę, że w Poznaniu są Międzynarodowe Targi Poznańskie, a poza Targami nic ciekawszego.

Dziś  przeglądam niezliczone jubileuszowe  laudacje, kierowane do Andrzeja Oczujdy  od znakomitych postaci polskich targów.

Andrzej Byrt, naówczas prezes MTP, dziś ambasador RP w Paryżu, napisał: „Panu Andrzejowi  Oczujdzie  z podziękowaniem za medialną życzliwość i sympatię okazywana Międzynarodowym Targom Poznańskim  podczas kilkudziesięciu lat  naszej wzajemnej współpracy”.

Andrzej Byrt, wręczył też  jubilatowi pamiątkowy medal 90-lecia MTP. Oczujda odwzajemnił się cennym albumem z kilkudziesięcioma oryginalnymi zdjęciami z PeWuKI, który był jego osobistą własnością i trafił do Archiwum Targowego.

Oczujda3Bardzo osobistą i miłą  dedykacje przekazał Andrzejowi prezes Przemysław Trawa: „Panu Redaktorowi Andrzejowi Oczujdzie  w podziękowaniu za to, ze jest , że jest na Targach, że wraca do Poznania , że wraca do wspomnień o przeszłości, w końcu za to, że lubi ludzi, bo to czyni go porządnym człowiekiem”.

Również Andrzej Kasprzak, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich chwali Andrzejowy profesjonalizm dziennikarski i aktywność targową. Ale więcej już cytować  nie będę, żeby nie zamienić tego tekstu w księgę jubileuszową, bo na to Andrzej ma jeszcze czas, sądząc po jego żywotności.

Sam zaś życzę, żebyśmy się spotykali jak najdłużej, i w dobrym zdrowiu, zwłaszcza na targach.


Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

FacebookTwitterGoogle Bookmarks
Tygi.pl - informacje, ciekawostki, porady