Polish Belarusian Czech Dutch English Estonian French German Hungarian Irish Italian Latvian Lithuanian Portuguese Russian Spanish Swedish Ukrainian

Email

Strona główna Polecamy Tagi: powstanie wielkopolskie | targi Kategoria: Od redakcji 30.12.2016 Alojzy Kuca

Obciach z historii

wielkopo27 grudnia 1918 roku wybuchło w Poznaniu polskie powstanie, zwane Powstaniem Wielkopolskim, choć nie było to powstanie regionalne. Wśród wszystkich narodowych zrywów wolnościowych – było to jedyne zwycięskie powstanie w naszej historii.

W tym roku obchody rocznicy tego Powstania przypomniały czasy PRL, kiedy to państwo miało, a najczęściej nie miało, swoje  rocznicowe  uroczystości, a Obywatele – swoje. Tradycyjnie zaszczyt świętowania rocznicy Powstania Wielkopolskiego organizowały władze samorządowe. W tym roku organizatorem centralnych obchodów w Poznaniu był marszałek Marek Woźniak.

W opozycji do samorządowych uroczystości władze państwowe zorganizowały swoją uroczystość poza Poznaniem.  Na miejsce tej celebry wybrano Leszno, miasto powiatowe w województwie poznańskim leżące 8o km od Poznania i  ponad 300 od Warszawy.

Leszno to zacne miasto, ale z Powstaniem Wielkopolskim nie miało nic wspólnego. W mocno zniemczonym Lesznie do powstania nie doszło, a Powstańcy Wielkopolscy miasta nigdy nie zdobyli. W tradycję miasta zasłużonego dla Powstania Wielkopolskiego Leszno zostało wpisane w 2016 roku dekretem państwowym.

Więcej nawet: w historii Polski miasto ma ogromnie silną tradycję reformatorska i żywiołowi polskiemu przyjazne nie było. W 1516 roku osiedlili się tu Bracia czescy, sto lat później zbudowano tu synagogę i utworzono parafię luterańska. W XVII wieku Leszno było największym w Wielkopolsce ośrodkiem kształcenia, myśli i drukarstwa ewangelickiego. W Lesznie współżyły cztery wyznania : bracia czescy, luteranie, katolicy i Żydzi. To dzięki takim ośrodkom  Polskę nazywano „krajem bez stosów”.

Dlatego marszałek Marek Woźniak pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich mówił:” Te obchody z wiadomych względów mogą wydawać się skromniejsze niż zwykle. Ale bez wątpienia ważniejszy  od rozmachu i bogactwa celebry jest duch. Cóż  po celebrze, jeśli duch złamany? Jak czcić zwycięzców, samemu czyniąc się zniewolonym?”


Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

FacebookTwitterGoogle Bookmarks
Tygi.pl - informacje, ciekawostki, porady