Polish Belarusian Czech Dutch English Estonian French German Hungarian Irish Italian Latvian Lithuanian Portuguese Russian Spanish Swedish Ukrainian

Email

Strona główna Polecamy Tagi: powstanie wielkopolskie | targi Kategoria: Od redakcji 30.12.2016 Alojzy Kuca

Obciach z historii

wielkopo27 grudnia 1918 roku wybuchło w Poznaniu polskie powstanie, zwane Powstaniem Wielkopolskim, choć nie było to powstanie regionalne. Wśród wszystkich narodowych zrywów wolnościowych – było to jedyne zwycięskie powstanie w naszej historii.

W tym roku obchody rocznicy tego Powstania przypomniały czasy PRL, kiedy to państwo miało, a najczęściej nie miało, swoje  rocznicowe  uroczystości, a Obywatele – swoje. Tradycyjnie zaszczyt świętowania rocznicy Powstania Wielkopolskiego organizowały władze samorządowe. W tym roku organizatorem centralnych obchodów w Poznaniu był marszałek Marek Woźniak.

W opozycji do samorządowych uroczystości władze państwowe zorganizowały swoją uroczystość poza Poznaniem.  Na miejsce tej celebry wybrano Leszno, miasto powiatowe w województwie poznańskim leżące 8o km od Poznania i  ponad 300 od Warszawy.

Leszno to zacne miasto, ale z Powstaniem Wielkopolskim nie miało nic wspólnego. W mocno zniemczonym Lesznie do powstania nie doszło, a Powstańcy Wielkopolscy miasta nigdy nie zdobyli. W tradycję miasta zasłużonego dla Powstania Wielkopolskiego Leszno zostało wpisane w 2016 roku dekretem państwowym.

Więcej nawet: w historii Polski miasto ma ogromnie silną tradycję reformatorska i żywiołowi polskiemu przyjazne nie było. W 1516 roku osiedlili się tu Bracia czescy, sto lat później zbudowano tu synagogę i utworzono parafię luterańska. W XVII wieku Leszno było największym w Wielkopolsce ośrodkiem kształcenia, myśli i drukarstwa ewangelickiego. W Lesznie współżyły cztery wyznania : bracia czescy, luteranie, katolicy i Żydzi. To dzięki takim ośrodkom  Polskę nazywano „krajem bez stosów”.

Dlatego marszałek Marek Woźniak pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich mówił:” Te obchody z wiadomych względów mogą wydawać się skromniejsze niż zwykle. Ale bez wątpienia ważniejszy  od rozmachu i bogactwa celebry jest duch. Cóż  po celebrze, jeśli duch złamany? Jak czcić zwycięzców, samemu czyniąc się zniewolonym?”


Komentarze  

 
0 #3 Frances 2017-05-14 16:22
Because the admin of this web site is working, no doubt very rapidly it will be well-known, due to its feature contents.


Also visit my webpage weight loss steps (hilariousevasi o03.hazblog.com: http://hilariousevasio03.hazblog.com/)
Cytować
 
 
0 #2 Tammie 2017-04-06 18:52
Hey there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren't loading properly.
I'm not sure why but I think its a linking issue.
I've tried it in two different browsers and both show the same results.


Feel free to visit my blog post: indian: http://bit.ly/2lZh8pz
Cytować
 
 
0 #1 Isabella 2017-03-29 21:46
Hello there! Do you use Twitter? I'd like to follow
you if that would be okay. I'm absolutely enjoying your blog and look
forward to new updates.

Also visit my weblog - indian: http://bit.ly/2lZh8pz
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

FacebookTwitterGoogle Bookmarks
Tygi.pl - informacje, ciekawostki, porady