Polish Belarusian Czech Dutch English Estonian French German Hungarian Irish Italian Latvian Lithuanian Portuguese Russian Spanish Swedish Ukrainian

Email

Strona główna Polecamy Tagi: MEDIA – EXPO | świat targów 2017 | targi | targi w Europie Kategoria: Od redakcji 02.06.2017 Alojzy Kuca

Targi na półmetku. „Świat Targów”. Przewodnik wystawcy.

wiat_targw_2017W połowie lat 70-tych szef wystawców niemieckich na Międzynarodowych Targach Poznańskich przekonywał mnie, że to już ostatnie takie targi w Europie, że poza krajami skomunizowanymi nie organizuje się już w Europie  targów wielobranżowych, że dziś standardem są targi jednej branży, a poza tym imprezy  towarowe to już przeżytek, bo nadeszła era „targów trzeciej generacji” czyli czasy kongresów i konferencji, na których przedmiotem oferty jest myśl.

W powszechnym użyciu nie było jeszcze takich pojęć,  jak nowe technologie czy  innowacje. Minęło czterdzieści lat i targi w swej istocie nie zmieniły swojej misji, choć na targach zmieniło się wszystko. Targi to ciągły  rozwój.

 

Świat Targów

Pierwsze półrocze  targów kończy flagowa poznańska impreza  ITM ( Innowacje, Technologie, Maszyny), dawniej tradycyjne Międzynarodowe Targi Poznańskie, które rozpoczynają się 6 czerwca. To najstarsze i najpoważniejsze targi na wschód od Berlina, który jest stolicą europejskich targów. W tym roku odbywa się w Berlinie  ponad 130 renomowanych imprez targowych. Co prawda w Moskwie zaplanowano w tym roku prawie 200 targów, ale znaczna ich część się już się nie odbyła w zaplanowanym terminie.

Wawrzyniec Wierzejewski od 2001 roku wydaje w MEDIA – EXPO  rocznik  „Świat Targów” – znakomity przewodnik po europejskich targach.  Policzyłem: „Świat Targów 2017”  odnotowuje ponad 6000 imprez targowych w Europie, z czego  324 w Polsce. Od początku roku w kraju   odbyło się już prawie 190 targów. Nadarzyna nie liczę, bo to jeszcze nie są targi. Zespół organizujący targi na PWE jest miły, ale niekompetentny, podobnie zresztą jak ich szefowie. W styczniu jedna z poważnych, opiniotwórczych instytucji targowych w Europie   zwróciła się do mnie z prośbą  o komentarz dotyczący polskiego przemysłu targowego w 2016 roku, ze szczególnym uwzględnieniem zmian w pejzażu targowym  stolicy. Okazuje się, że Nadarzyn niewiele zmienił. Cała para w gwizdek.

Przewodnik wystawcy

Korporacja Wystawców Polskich przeprowadziła badania wśród uczestników targów , które dotyczyły stopnia satysfakcji i pożytków wynikających z targów. Wystawcy i zwiedzający oceniali też targi.   To bardzo pouczający materiał. Ostatnie takie badania przeprowadzono w 2005 roku. Przede wszystkim respondenci zwracali uwagę na  brak obiektywnych i  wiarygodnych źródeł w kwestii wyboru imprezy targowej.

O rezultatach i wnioskach z badań napiszemy niebawem.

 


Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

FacebookTwitterGoogle Bookmarks
Tygi.pl - informacje, ciekawostki, porady