Polish Belarusian Czech Dutch English Estonian French German Hungarian Irish Italian Latvian Lithuanian Portuguese Russian Spanish Swedish Ukrainian

Email

Strona główna Polecamy Tagi: Ptak Warsaw Expo | PWE Nadarzyn | targi Kategoria: Od redakcji 27.09.2017 Alojzy Kuca

Ptak Expo znów odkrywa Amerykę

MTK_Krakw_czowka

W reklamowym dodatku do „Wyborczej” Centrum Targowo – Konferencyjne Ptak Warsaw Expo zapowiada, że w lutym przyszłego roku zorganizuje wydarzenie „jakiego jeszcze w Polsce nie było”. Po lekturze tekstu,  podpisanego przez Michała Kwiatkowskiego, wierzę, że takiego wydarzenia naprawdę jeszcze nie było. Podobno chodzi o wielki festiwal książki i prawdziwe święto czytelnictwa. Prawdziwe.

Organizatorom Ptak Warsaw w Nadarzynie wydaje się, że żyjemy w świecie, w którym fakty mają niewielkie znaczenie, bo opinię społeczną kształtuje propaganda. Tymczasem informacja i wiedza to dziś dobra łatwo dostępne i każdy sprawdzi, że targi, zwłaszcza targi książki, nie zaczęły się od Nadarzyna.

twk_0053Kwiatkowski pisze: „To zupełnie nowy projekt skierowany do bardzo szerokiego odbiorcy. Formuła daleka od oferty typowych targów książki nie będzie, jak większość wydarzeń tego typu, skupiała się na aspekcie handlowym i kiermaszowym. Chociaż możliwości do kupienia książek nie zabraknie (…)Do dyspozycji odwiedzających( … ) zostaną oddane zróżnicowane strefy tematyczne: literacka, historyczna, lifestyle'owa, kryminału i sensacji, komiksowa, edukacyjna, gier i multimediów, blogerów oraz książkowy outlet… „

Tekst żenujący, pełen ignorancji  i  kompromitujący wszystkich, którzy go tworzyli. Całości dopełnia wypowiedź Marka Dobrowolskiego, dyrektora handlowego wydawnictwa Nasza Księgarnia, który tłumaczy, że „ Na świecie targi przez lata były przeważnie imprezami raczej zamkniętymi, branżowymi. Przez wiele lat, także W Polsce, tego rodzaju imprezy nie były traktowane jako święto książki dla samych czytelników. Były wprawdzie targi w Pałacu Kultury  w Warszawie, potem w Krakowie . Jednak niewątpliwie brakowało i brakuje nadal masowych imprez dla samych czytelników, a nie tylko dla branży.”

1Dobrowolski nie ma wiedzy i pojęcia o targach książki. Zdradza się też, że na  żadnych targach książki nie był, a jeśli był to niczego nie zrozumiał.

Tylko dla porządku, z powodów narracyjnych,  zwracam uwagę, że w maju tego roku, niedaleko Nadarzyna, na Warszawskich Targach Książki prawie 1000 wystawców spotkało się z 70. tysiącami czytelników. A w ubiegłym roku na jubileuszowych XX. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie było 700 wystawców i ponad 750 autorów książek, którzy w EXPO Kraków prezentowało się przed 68 000 gości tych targów.

Poza Warszawą i Krakowem są w Polsce jeszcze inne,  znakomite święta czytelników i wydawców – Targi Dobrej Książki we Wrocławiu, Literacki Sopot, czy Bieszczadzkie Lato z Książką.

Dlatego wątpię, że „Warsaw  Book Show będzie wielkim wydarzeniem promującym książki, w nowoczesny sposób integrującym środowisko autorów i wydawców  z czytelnikami” – jak zaklinają się organizatorzy.

Z taką ignorancją i pychą   to nie jest możliwe.

Każdy produkt, żeby był udany, musi być perfekcyjnie zaprojektowany.

 

Foto: Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie 2016 rok. Archiwum Expo Kraków.

P.S.

Zainteresowanych   nieskromnie kieruję do Expovortal.com:

13.10.2010   „Targi Ksiązki w Krakowie”

13.03.2011  „Koniec MTK w Warszawie. Ars Polona upada”

16.04.2011  „ Ars Polona kontra Murator”

 

 

 

 


Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

FacebookTwitterGoogle Bookmarks
Tygi.pl - informacje, ciekawostki, porady