Polish Belarusian Czech Dutch English Estonian French German Hungarian Irish Italian Latvian Lithuanian Portuguese Russian Spanish Swedish Ukrainian

Email

Strona główna Polecamy Tagi: targi | Targi Książki | targi książki w Krakowie Kategoria: Od redakcji 29.10.2017 Alojzy Kuca

To był tydzień!

targi_ksizi_krakw_2017Dziś ostatni dzień 21. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Prawie 70 000 gości, ponad 750 autorów, 700 wystawców z 20 krajów i ponad 600 akredytowanych dziennikarzy.  To największa i najbogatsza księgarnia w Polsce. Co widziałem i przeżyłem to jeszcze opiszę, bo kolejny raz okazuje się, że targi łącza ludzie lepiej niż internet, zwłaszcza kiedy pomostem jest kultura.

W tym roku Gościem Honorowym była Francja. Podczas ceremonii otwarcia   ambasador  Francji Pierre Levy  zwrócił uwagę, że fundamentem kulturowym Europy jest książka. To było ważne przesłanie, zwłaszcza w kontekście rozpadającego  się właśnie kontynentu. I polskich relacji politycznych z Francją. Dlatego cytuję fragment tego wystąpienia: „Targi Książki  w Krakowie są przede wszystkim okazją do spotkania autorów, wydawców, a także do kontaktu z naszym językiem, naszą wiedzą, naszym światem wyobraźni. Pomagają nam w tym francuskie władze publiczne, w szczególności poprzez ambitną politykę wspierania przekładów: spośród około 500-600 tytułów francuskich, które co roku wydawane są w polskim przekładzie, około 10 % wyselekcjonowanych pozycji korzysta z dofinansowania w ramach programu imienia Boya-Żeleńskiego, realizowanego przez Ambasadę Francji, Instytut Francuski w Polsce oraz nasze Krajowe Centrum Książki. W efekcie od początku lat 90. dofinansowanych zostało blisko 700 tytułów.

Francja, która dba o promowanie własnej kultury za granicą, przywiązuje także wagę do otwierania się na bogactwo innych kultur narodowych. Oferuje więc również inną formę wsparcia, a mianowicie dofinansowanie tłumaczeń na język francuski. Chciałbym, by polska literatura mogła w jak największym stopniu z tego korzystać.

Targi, które dzisiaj otwieramy, są czymś więcej niż tylko wydarzeniem handlowym czy wielką księgarnią. W czasie tego święta książki spotykamy się tutaj, chcąc przede wszystkim uczestniczyć w znacznie ważniejszym przedsięwzięciu. Kieruje nami bowiem ambicja, by książka jako nośnik wiedzy i emancypacji była obecna w samym sercu projektu europejskiego. Książka jest mianowicie naocznym przejawem zwycięstwa wspólnych nam wartości, takich jak swoboda twórcza, wolność słowa i wolność publikacji. Jest przedmiotem naszej szczególnej troski o ochronę praw autorskich i o dostosowanie przepisów prawa do ery cyfrowej. Winniśmy sprawić, by Europa była kontynentem życzliwym dla autorów i intelektualistów z całego świata, obszarem nieskrępowanego rozwoju poszczególnych przemysłów kultury i twórczości w służbie kulturalnej różnorodności.

Zacytuję tu słowa naszego prezydenta. Emmanuel Macron powiedział niedawno, że: „Książka, język zrozumiały, ale także cierpki, czasem wręcz wymagający, skłaniający nas do refleksji nad użytymi słowami - to nas chroni przed zamykaniem się w naszych własnych tożsamościach, dzięki czemu nie izolujemy się”. Dotykamy tu samych podstaw naszej europejskiej konstrukcji.

 

 


Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

FacebookTwitterGoogle Bookmarks
Tygi.pl - informacje, ciekawostki, porady