Polish Belarusian Czech Dutch English Estonian French German Hungarian Irish Italian Latvian Lithuanian Portuguese Russian Spanish Swedish Ukrainian

Email

Strona główna Polecamy Tagi: Międzynarodowe Targi Poznańskie | targi | targi Poznań Kategoria: Od redakcji 07.11.2017 Alojzy Kuca

Niech Targi - targi znaczą . Miejskie Targi Poznańskie

Komunalizacja_MTPW piątek, 27 października, na Targach Książki w Krakowie odebrałem telefon: „Szambo wybiło. Niech pan czyta dzisiejszy Głos Wielkopolski.” Przeczytałem po powrocie do Poznania. Kilka razy. A tam -   Błażej Dąbkowski i Karolina Koziołek z niespotykaną  dziś rzetelnością i  warsztatem dziennikarskim piszą: „Targi coraz mniej międzynarodowe , a coraz bardziej miejskie.

Spór o przyszłość jednego z symboli Poznania. Kiedyś Targi słynęły z łączenia producentów z kupcami. Teraz wizja jest inna. Targi maja sprzedać swój majątek i pomóc w realizacji polityki obecnych władz miasta.” Bo tak chce Jacek Jaśkowiak, pożal się Boże, prezydent Stołecznego Miasta Poznania.

W przeddzień ceremonii przywłaszczenia przez  poznański magistrat Targów Poznańskich, 4 października 2015 roku, pisałem w expovortal.com: „Naprawdę obawiam się o przyszłość Międzynarodowych Targów Poznańskich. Nigdy, powtarzam nigdy, Międzynarodowe Targi Poznańskie nie miały tak słabego prezydenta. A teraz jeszcze właściciela. Choć mają już prawie sto lat i należą do jednych z najstarszych w Europie.” I niestety, nigdy też MTP nie miały tak  słabego prezesa. Komunalne Targi maja to do siebie, że ich szefowie zrobią wszystko, żeby zachować posady.

Deal Jacek Jaśkowiak i Przemysław Trawa, prezes MTP, ujawnił się zanim podpisano akt notarialny o skomunizowaniu ( uwaga korekta – nie poprawiać !) Targów Poznańskich. Pierwszego września 2015 roku Ministerstwo Skarbu ogłosiło decyzję o przekazaniu 60 procent swoich udziałów miastu.

Od dziewięciu miesięcy prezydentem  Poznania jest Jaśkowiak, który nie miał żadnych zasług w walce o miejskie MTP. Targi po prostu olewał, w otwarciach nie brał udziału, choć robili to wszyscy jego poprzednicy, jako gospodarze miasta.

Jaśkowiaka interesowała tylko kasa. Potrzebował  swojego człowieka na Targach, więc rychło Rada Nadzorcza MTP ogłasza prezesem Przemysława Trawę z terminem do jego przejścia na emeryturę, czyli do 2019 roku.

ArenaTymczasem Trawa zysków nie generuje. Gwiazda Poznańskich Targów blednie, na terenach  targowych  nic się nie dzieje, kryzys dotkliwy, nie pomaga nawet renta historyczna za rodowód.  Jaśkowiak się niecierpliwi, bo w kasie miasta widać dno. Więc wyciąga rękę po majątek targowy.

Najpierw MTP ogłasza sprzedaż 6,5 hektara na terenach przyległych do Targów, gdzie zwyczajowo mieści się parking targowy. Trawa doskonale zna bolączkę parkingową swoich Targów. Mimo to ogłasza sprzedaż, bo liczy na 70 mln zł, które potrzebuje Jaśkowiak  na remont nikomu już niepotrzebnej rudery -  hali widowiskowo – sportowej  Arena. Jej modernizację  zaplanowano 10 lat temu, ale remont jest corocznie odsuwany. Teraz MTP ma zapłacić za jej modernizacje, choć to nie jest obiekt targowy, ale miejski. Kosztem parkingu, choć  Targi Poznańskie to jedyne w Polsce i Europie, które nie mają własnego  parkingu. A w Arenie mają odbywać się imprezy targowe, sportowe, kulturalne itp., choć tereny macierzyste świecą pustkami. No, może poza dwiema imprezami w roku.

Trawa nie widzi przeszkód, żeby przedsiębiorstwo targowe zamienić w agencję artystyczną, rozrywkową  i  sportową.

Trawa obiecuje w tym roku zyski w granicach jednego miliona złotych. To czysta fantazja, nie zdarzyło się tak od lat, choć były to lata lepsze niż 2017 rok. Gdyby tak było -  rentowność MTP osiągnęłaby aż 1 procent ! Przy miliardowym majątku, jak chwali się Jaśkowiak.

Wszyscy dotychczasowi szefowie  Międzynarodowych, teraz już tylko Miejskich, Targów Poznańskich w miarę swoich możliwości i na miarę czasów wnosili jakieś dobra   do Poznańskich  Targów. Albo intelektualne, albo materialne.  Przemysław Trawa jest pierwszym w historii, który je  z MTP wynosi. „ MTP powinny się skupić na biznesie, a nie na gaszeniu pożarów” – podpowiada Błażej Dąbkowski w „Głosie Wielkopolskim” 30 października br.

Foto: ceremonia komunalizacji. Na zdjęciu od lewej: Przemysław Trawa, Andrzej Czerwiński, Jacek Jaśkowiak

Arena, fota Fakt.pl

 

 

 

 

 

 


Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

FacebookTwitterGoogle Bookmarks
Tygi.pl - informacje, ciekawostki, porady