Polish Belarusian Czech Dutch English Estonian French German Hungarian Irish Italian Latvian Lithuanian Portuguese Russian Spanish Swedish Ukrainian

Email

Strona główna Polecamy Tagi: boże narodzenie | boże narodzenie 2017 | uchodźcy | uchodzcy z Syrii Kategoria: Od redakcji 23.12.2017 Alojzy Kuca

Pięknych Świąt i dobrego Nowego Roku, Niech wreszcie taki nadejdzie

boe_narodzenie2017_mA z  narodzenia  Jezusa Chrystusa  dla ludzi dobrej woli, i wszelkiej władzy,  płynie przykazanie miłości bliźniego swego. I wiele podobieństw do dzisiejszych czasów.

Był Żydem urodzonym w niewoli.  Kiedy do króla Żydów Heroda dotarła wiadomość o narodzeniu Mesjasza, którego zapowiadali prorocy, postanowił go zgładzić.  Miał obsesje na punkcie władzy. Wcześniej rozkazał zabić nawet  własnych synów,  żeby mu tej władzy nie odebrali. Święta rodzina w nocy uciekała do Egiptu.

Opowieść o ucieczce, kiedy Józef, jego młoda żona Maryja i jej synek Jezus  uciekają przed tyranią   jest symbolem i metaforą każdego późniejszego uchodźstwa, wygnania, i poniewierki.

Pobożny Żyd Józef  uciekając przez pustynię  miał poczucie krzywdy i zawodu. Bo dlaczego jego syn Jezus, który  był wyczekiwanym   przez Żydów wybawicielem, musiał teraz  uciekać przed królem żydowskim.

Dla bogobojnego Żyda  ucieczka spod Jerozolimy, gdzie mieściła się Świątynia,  to było okrutne wygnanie. Józef tracił dom w Nazarecie  i ojczyznę w Galilei.  Rodzina traciła też swoją tożsamość na obczyźnie i duchowy punkt oparcia.  Jezus, jego rodzice Józef i Maryja,  są patronami wygnańców wszystkich czasów, zwłaszcza dzisiejszych uciekinierów z Syrii.

Karen Armstrong, była brytyjska zakonnica katolicka, która zajęła się badaniem ludzkiej kondycji w religiach  pisze:  „historia religii dowodzi, że w czasach przewrotów i kryzysów,  najwierniejsi wierni staja się wygnańcami. Straciwszy swoje jedyne miejsce na ziemi wygnańcy czują się pozostawienie na łasce losu, zagubieni we wszechświecie , który nagle stał się obcy. Zniknął dom, a wraz z nim cały ich świat, w którym mieli rozeznanie. Przesiedleńcy odcięci od swojej kultury i tożsamości  czują, że w jakimś  sensie  więdną i zanikają.”

Taki los przygotowali mali - wielcy tego świata Syryjczykom. W ubiegłym roku tzw. chrześcijańska Europa przyjęła ponad milion uciekinierów z Syrii. W tym  roku 170 tysięcy.  Arcychrześcijańska i Polska  żadnego.

Niech to Boże Narodzenie będzie refleksją nad narodzonym Jezusem Chrystusem, patronem wygnańców i uciekinierów.

Nie ma w Europie narodu, który by przez  traumę wypędzenia, ucieczki i niewoli nie przeszedł.  Nie ma w Polsce rodziny, której historia z pokolenia na pokolenia nie składałaby się  z uchodźctwa.

Jesteśmy narodem dotkniętym uchodźstwem od ponad dwustu lat. Uciekaliśmy spod zaborów, potem przed okrucieństwem wojen i przed okrucieństwem komunizmu. Mieliśmy szczęście, że na całym świecie  trafialiśmy na rządy, które  rozumiały nasze cierpienia i przyjmowali nas, dawali pracę, zasiłki, opiekę i utrzymanie.

Z takimi doświadczeniami i takimi historiami osobistymi i rodzinnymi powinniśmy łatwiej wczuć się w sytuację dzisiejszych uciekinierów. Tymczasem ultrakatolicki polski  rząd nie pomny na losy Świętej Rodziny zatrzasnął przed nimi granice.

 


Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

FacebookTwitterGoogle Bookmarks
Tygi.pl - informacje, ciekawostki, porady