Polish Belarusian Czech Dutch English Estonian French German Hungarian Irish Italian Latvian Lithuanian Portuguese Russian Spanish Swedish Ukrainian

Email

Strona główna Polecamy Tagi: Andrzej Byrt | dyplomacja | pokój na świecie | Światowy Dzień Pokoju | targi Kategoria: Od redakcji 01.01.2018 Alojzy Kuca

Źle nas widzą - źle traktują

Papie_na_SDPLudy i narody nie wywołują wojen, nie zniewalają swoich współbraci, nie prześladują i nie dyskryminują rodaków. To przywódcy rozpalają wojny, skłócają narody, prowokują rewolucje i rewolty. Czynią to swoimi bezwolnymi narzędziami, którymi są politycy i dyplomaci. Sami zaś kryją się w mysich dziurach na kształt pancernych pałaców.

Dziś 51.  Światowy Dzień Pokoju. Święto ustanowił w grudniu 1967 roku papież Pawła V, a namówił go  francuski  filozof i humanista  Raul Follereau.  Papież  Franciszek  dzisiejsze  orędzie zatytułował „Migranci i uchodźcy: mężczyźni i kobiety w poszukiwaniu pokoju”. Do zebranych na Placu Świętego Piotra mówił tak:

Pokój (…) jest głębokim pragnieniem wszystkich ludzi i wszystkich narodów, szczególnie tych, którzy najbardziej cierpią z powodu jego braku. Spośród nich, obecnych w moich myślach oraz w mojej modlitwie, pragnę jeszcze raz wspomnieć ponad 250 mln migrantów na świecie, z których 22, 5 mln stanowią uchodźcy. Ci ostatni, jak stwierdził mój umiłowany poprzednik Benedykt XVI, „to mężczyźni i kobiety, dzieci, młodzież, osoby w podeszłym wieku, którzy szukają miejsca, gdzie mogliby żyć w pokoju”. Wielu z nich jest gotowych ryzykować życie w podróży, która w wielu przypadkach jest długa i niebezpieczna, znosić trudy i cierpienia, pokonywać druty kolczaste i mury, wzniesione po to, by trzymać ich z dala od tego celu. W duchu miłosierdzia bierzemy w ramiona wszystkich, którzy uciekają od wojen i głodu lub są zmuszeni opuścić swoją ziemię z powodu dyskryminacji, prześladowań, ubóstwa i degradacji środowiska.”

Żałośni politycy i pożałowania godni dyplomaci z Warszawy.  Pewien magister historii, beneficjent transformacji  ustrojowej, prywatnie milioner -  został premierem i podjął się misji naprawiania zepsutych relacji z sąsiadami. Jego atutem jest, że płynnie posługuje się angielskim. Ale już  pierwszy dyplomatyczny kontakt z prezydentem Francji Emanuelem Macronem okazał się porażką i ujawnił braki w etykiecie. Polski premier wypomniał prezydentowi Francji rządy Vichy… czego Macron słowem nie skomentował, tylko zakończył rozmowę. A na marginesie: ostatni ( przed „dobrą zmianą”) ambasador Polski we Francji, dr Andrzej Byrt,  mówi ośmioma językami i pięknie recytuje „Kwiaty polskie” Tuwima, czego żaden z polskich ambasadorów nie potrafi.    W Berlinie też nikt nie chce rozmawiać z naszym  ambasadorem, ponieważ w jego własnym kraju wypomina mu się współpracę z komunistycznymi służbami.

Znakomita postać W.S. Culbertson (1884 – 1966),  amerykański polityk, profesor prawa, ambasador w Rumunii i Chile,  autor opublikowanej w 1953 roku rewelacyjnej książki o istocie dyplomacji   „Wyzwolenie. Zagrożenie i wyzwanie władzy” – napisał również „Dziesięć przykazań współczesnego dyplomaty”. Oto one:

  1. Nie mów za dużo! Gdy Jonas wydostał się po trzech dobach  z brzucha wieloryba,  zawołał  „Gdybyś  był trzymał język za zębami , nie byłoby mi się  nic nie stało”.
  2. Minęły już czasy wygłaszania kwiecistych oracyj przez dyplomatów. Jeżeli potrzeba , protestuj, ale tylko formalnie, aby zażegnać kryzys. Dyplomacja nie ma  nic wspólnego z grą hazardową .Nie uprawiaj fechtunku  na słowa.
  3. Trzymaj się z dala od faworytyzmu.
  4. Nie bierz siebie samego zbyt serjo! Nie otaczaj się  tajemniczością. Ludzie  - gumy nadają się do biura detektywów, a nie do  korpusu dyplomatycznego.
  5. Bądź ostrożny w wyborze swych bliższych znajomych  i przyjaciół poza ambasadą Mów w towarzystwie  tylko o tem,  o czem  można mówić zawsze  i wszędzie.
  6. Poznaj kraj, w którym  pełnisz swe obowiązki. Stolica – to nie kraj .
  7. Zapraszaj do ambasady tylko tych z pośród krajowców, którzy  maja pewne zasługi. Jedyna arystokracja w każdym kraju jest  dzisiaj tylko arystokracja  pracy i zasługi.
  8. Dowiedź, że znasz  i cenisz kraj, w którym  reprezentujesz swoją ojczyznę.
  9. Etykieta  nie jest przywilejem osobistym. Nie obrażaj się, jeżeli ktoś  zapomni  złożyć ci karty wizytowej lub oddać wizytę,

10.  Nie pij i nie jedz  za wiele ! Dyplomata  powinien mieć  zawsze jasny umysł . To jego pierwszy obowiązek.  Ale powinien mieć  strawny żołądek.

Foto :Papież z pacjentami Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu. Kraków, 29 lipca 2016 r. Fot. Mazur/catholicnews.org.uk

Źródło : Kurier Polski , 14.Xi.1930

 

 

 


Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

FacebookTwitterGoogle Bookmarks
Tygi.pl - informacje, ciekawostki, porady