Polish Belarusian Czech Dutch English Estonian French German Hungarian Irish Italian Latvian Lithuanian Portuguese Russian Spanish Swedish Ukrainian

Email

Strona główna Polecamy Tagi: gospodarka | przedsiębiorczość | targi Kategoria: Od redakcji | Marketing targowy 27.06.2013 Alojzy Kuca

Firmy rodzinne. Polski sposób na biznes i patriotyzm

1116758.3

Właśnie skończył się wiosenno –letni  sezon targowy w Polsce. To był udany czas targowy mimo politycznych i gospodarczych zawirowań. Przede wszystkim Międzynarodowe Targi Poznańskie, dziś zwane ITM, ,czyli  Innowacje – Technologie – Maszyny, odwiedził Prezydent  RP Bronisław Komorowski , który wręczył Nagrody Gospodarcze Prezydenta Rzeczpospolitej 2013. Przede wszystkim obecność  Prezydenta  nadaje naszym targom rangę, jaka od zawsze cieszą się targi niemieckie.

Premier Donald Tusk bywa na otwarciach targów niemieckich  w towarzystwie  Angeli Merkel, ale na polskie targi nie starcza nu czasu, ani serca.

W  Poznaniu Prezydent Komorowski powiedział: To święto polskiej gospodarki. Nasz kraj ma opinię ludzi dzielnych, zaradnych i pracowitych. Warto nagrodzić firmy, które budują konkurencyjną gospodarkę… Podczas oglądania bardzo specjalistycznej wystawy obróbki metali zauważyłem, że naszą specyfiką są firmy rodzinne. Tu w Wielkopolsce można tę tendencję najłatwiej wyjaśnić, bo przez pokolenia budowały one swoją pozycję i zamożność. Inaczej myśli się o własnym przedsiębiorstwie i podchodzi do jego rozwoju, jeśli planuje się je dłużej niż własne życie. Musimy więc podjąć wielki wysiłek, by umocnić tendencję do powstawania i rozwijania się firm rodzinnych. Proszę o budowanie dla nich dobrego klimatu. One nie są największe, ale mają duże znaczenie, bo ich właściciele patrzą w przyszłość dłużej niż własne życie - podkreślił  Prezydent.

I tę deklarację należy uznać za najważniejszą w dotychczasowych oświadczeniach Prezydenta Komorowskiego.

Polskie firmy rodzinne

Polskie firmy rodzinne to mateczniki polskiej przedsiębiorczości. Polski żywioł gospodarczy rozpoczął się w XIX wieku, po przegranych powstaniach. To była jedyna alternatywa walki z zaborcą. Co nie udało się kosą na sztorc,  szabelką i patriotyczna pieśnią w kajdanach na Syberi ę – udało się w handlu, polskich bankach, warsztatach i firmach, które zdobyły taka markę, ze rychło poznał je cały gospodarczy świat. Przede wszystkim przez targi i wystawy światowe, na których polscy inżynierowie i fabrykanci zdobywali medale i wyróżnienia, które sławiły imię Polski, której na mapach świata nie było.

Rodzinne firmy dziś

Firm rodzinnych, tak zwanych mikrofilm, jest  dziś w Polsce ponad 1,65 mln. To 96 proc. wszystkich  krajowych  przedsiębiorstw. Zatrudniają ponad 3, 8 mln pracowników, czyli o  ponad milion więcej niż  duże firmy.  Wytwarzają prawie jedna trzecią polskiego PKB. Z kryzysem radzą sobie najlepiej, choć  co druga firma rodzinna z trudem radzi sobie ze spadkiem obrotów i zysków. Państwo im nie pomaga, wręcz gnębi. Działa tu „Układ zamknięty”.  Polski rząd, urzędy skarbowe, prokuratura i policja to  nadal w znacznej większości wierni uczniowie Hilarego Minca, komunistycznego ekonomisty, który jako wicepremier od przemysłu i handlu był też członkiem Komisji Bezpieczeństwa KC PZPR i nadzorował aparat represji stalinowskiej w Polsce. Orderem Budowniczych Polski Ludowej w 1954 roku odznaczono go za całkowite zniszczenie prywatnego handlu i rzemiosła. Swoją „bitwę o handel” wygrał, ale Polska przegrała. Do dziś żywe są wspomnienia właścicieli sklepów i spożywczych  fabryczek, których właścicieli w nocy aresztowano, a rodzinne fabryczki znacjonalizowano.

Dokumentem tych czasów są pierwsze katalogi targowe Międzynarodowych Targów Poznańskich. Pierwsze hasło pierwszego katalogu targowego MTP rozpoczyna się od „ADAM. Wytwórnia Pimperniklu s.c.”,  a kończy „Związek Sowieckich Republik Radzieckich”

Misja firm rodzinnych

Tu  cytat: firmy prywatne to ludzie, dla których w biznesie liczy się nie tylko zysk, ale także, jeśli nie przede wszystkim wartości – podkreśla Małgorzata Zawadka. Jest wiele cech, które wyróżniają firmy rodzinne od innych: zaradność, rzetelność, kontynuowanie tradycji, umiejętność dostosowania się do zmiennych reguł gry, zdolność przetrwania, dbałość o dobre imię, społeczna wrażliwość i odpowiedzialność. Za zakład, za rodzinę, za pracowników, za środowisko naturalne.(…) Firma rodzinna, na co zwraca uwagę prezeska PARP, Bożena Lubińska-Kasprzak: „… to nie tylko sposób na biznes. To pasja, sposób na życie, polisa ubezpieczeniowa całej rodziny, a w wielu przypadkach także ukochany podopieczny. Opowiedziane historie to nie tylko zapis rozwoju firmy, ale również piękne opowieści o rodzinie, miłości, wspólnym dążeniu do celu, dzieleniu pasji, a także rozwiązywaniu niejednokrotnie bardzo trudnych problemów zarówno rodzinnych, jak i firmowych.

Zmiana warty. Sukcesja

W firmach rodzinnych nadchodzi czas dzieci. To zjawisko nazywa się sukcesją. Na Zachodzie to już kolejne pokolenia przejmują firmy swoich rodziców. W dzisiejszej Polsce to nowe zjawisko. Już głośno o tym, że w przyszłym roku imperium Jana Kulczyka, imperium warte 12 mld złotych, przejmie syn Sebastian Kulczyk. Uczył się długo, a dwa miesiące temu uczestniczył jako biznesmen w misji gospodarczej  premiera Tuska do Nigerii. „Przedsiębiorstwo rodzinne powinno rozwijać się w ramach rodziny i i zostać w jej  rekach” -  mówi Hans Peter Sthil, który przekazał swoja firmę synowi Nikolasowi. Do sukcesji przygotowują się inne poznańskie firmy o światowych markach.

W Poznaniu działa Fundacja i Stowarzyszenie Firm Rodzinnych, która wspiera się rodzinnie, biznesowo i społecznie.

Dwa tygodnie temu Polska stała się  członkiem Family Business Network International, która jest międzynarodową organizacją zrzeszającą firmy rodzinne. To sposób na to, aby skorzystać  ze stuletnich doświadczeń zachodniej gospodarki dla pielęgnowania rodzinnych tradycji biznesowych.

I to jest najlepsza droga dla polskiej przedsiębiorczości.

Wiedzą o tym organizatorzy targów i z pewnością targi na tym skorzystają.

 Komentarze  

 
+6 #2 sekretariat IFR 2013-07-02 08:47
Małe sprostowanie do tekstu,

Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych ma swoją siedzibę w Warszawie a nie w Poznaniu a działania skierowane są do obszaru całego kraju. Oczywiście również Poznania, ale także Krakowa, Wrocławia, wszystkich miast w Polsce. Zapraszamy na naszą stronę www.firmyrodzinne.pl
Cytować
 
 
+9 #1 Michał 2013-06-30 21:46
Poznań to ogólnie kolebka przedsiębiorczo ści rodzinnej, najstarsze, największe, najlepiej prosperujące i ... najlepiej wspierane! Nie tylko inicjatywa i fundacja działają w Poznaniu :) Istnieje również wsparcie merytoryczne w postaci Instytut Biznesu Rodzinnego. Jedyna placówka badawczo naukowa w Polsce zajmująca się biznesem rodzinnym.
Sukcesja jest bardzo ważnym etapem działalności FR, szczególnie że często jest ostatnim etapem ... Ale na szczęście coraz chętniej problem jest badany np projekt Kody Wartości - zajmuje się efektywna sukcesja, kolejnym jest sukcesyjny projekt Krakowski... Liczmy na to, że dzięki wiedzy wypracowanej przez specjalistów firmom rodzinnym będzie łatwiej :)
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

FacebookTwitterGoogle Bookmarks
Tygi.pl - informacje, ciekawostki, porady