Polish Belarusian Czech Dutch English Estonian French German Hungarian Irish Italian Latvian Lithuanian Portuguese Russian Spanish Swedish Ukrainian

Email

Kategoria: Rozmowy o targach 20.10.2008

Przedsiębiorstwo Fair Play - etyka i uczciwość w biznesie

Rozmowa z Mieczysławem Bąkiem – Prezesem Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym, Przewodniczącym Komisji Ogólnopolskiej Programu „Przedsiębiorstwo Fair Play”Zakończyła się IX edycja programu „Przedsiębiorstwo Fair Play”. Jak ją Pan ocenia?

IX edycja programu „Przedsiębiorstwo Fair Play” przyniosła kolejny wzrost zainteresowania firm uczestnictwem w programie. Do tegorocznej edycji zgłosiły się 722 firmy, z których 653 pozytywnie przeszło przez proces weryfikacji i otrzymało certyfikat. Prawie 200 przedsiębiorstw pozostaje w programie od co najmniej 5 lat, co może świadczyć o rosnącej grupie firm, które na trwałe wpisały do swoich strategii stosowanie zasad uczciwości i rzetelności. Audyty przeprowadzone w firmach ubiegających się o tytuł pokazały, że zmniejszają się zatory płatnicze i zmniejsza się liczba firm, odrzuconych z powodu niewywiązywania się z terminowego regulowania należności. Może to świadczyć o poprawiającej się kondycji firm w Polsce. Cieszy nas również, że zasady, które przyświecały organizatorom programu tak dobrze wpisują się w promowanie społecznie odpowiedzialnej przedsiębiorczości. Nasz program pokazuje, że zasady te rzeczywiście podnoszą konkurencyjność przedsiębiorstw.

Jaka jest Pana definicja etycznego przedsiębiorstwa i pracodawcy?

Etyczne przedsiębiorstwo, to przedsiębiorstwo działające zgodnie z zasadami etyki, prawa i powszechnie przyjętych norm społecznych. Weryfikacja firm w programie jest prowadzona przede wszystkim pod kątem sprawdzania, czy firma działa zgodnie z Kodeksem etycznym, z zasadami ujętymi w 6 podstawowych działach Kodeksu, takich jak relacje z klientami, kontrahentami, pracownikami, społecznością lokalną i władzami publicznymi, a także sposób traktowania środowiska naturalnego. Etyczne przedsiębiorstwo to jednocześnie przedsiębiorstwo otwarte na potrzeby społeczności lokalnych, osób potrzebujących, instytucji oświatowych czy organizacji pozarządowych. Wśród naszych laureatów nie brakuje przedsiębiorstw, które wspierają działania integrujące mieszkańców, pomagają osobom pokrzywdzonym przez los, organizują lokalne festiwale czy imprezy kulturalne. Te działania nie przeszkadzają w jednoczesnym osiąganiu zysków i szybkim rozwoju firm. Firma która potrafi zbudować właściwe relacje w wymienionych obszarach to właśnie „Przedsiębiorstwo Fair Play”.

Jak ważna jest uczciwość, zasady etyczne w biznesie?

Dla firmy, która nastawia się na działanie w długim okresie czasu uczciwość jest sprawą priorytetową. Celem przedsiębiorstwa jest z pewnością osiągniecie sukcesów na rynku, a do tego, w dobie globalnej gospodarki, konieczne jest uwzględnienie w strategii działania, możliwości nie tylko właścicieli, kadry zarządzającej, pracowników ale również otoczenia zewnętrznego, całej społeczności. Często dobra ocena społeczności lokalnej może być źródłem większego zainteresowania produktami czy usługami danej firmy. Świadomość konieczności uwzględniania potrzeb społecznych rodzi nowe wyzwania dla osób zarządzających, jak np. umiejętność działania zgodnie z zasadami etycznymi, respektowanymi przez społeczeństwo. System wartości firmy nie powinien odbiegać od systemu wartości akceptowanych w danej społeczności. Konsekwencją stosowania zasad etycznych jest wzrost zaufania społecznego. Budowanie pozycji firmy, tworzenie wieloletnich strategii rozwoju, wymaga budowania zaufania społecznego; zaufanie to owocuje dobrymi ocenami pracowników, których talent może być wtedy wykorzystany w większym zakresie, inwestorów, a także klientów i wszystkich mieszkańców. Dlatego w programie „Przedsiębiorstwo Fair Play” oceniamy również relacje firmy ze społeczeństwem, wychodząc z założenia, że ułożenie ich we właściwy sposób jest źródłem budowania przewagi konkurencyjnej, źródłem sukcesu.

Wiele jest takich firm w Polsce?

Tytuł „Przedsiębiorstwo Fair Play” otrzymało już prawie 2 tysiące firm. Co roku ponad 600 firm otrzymuje certyfikat, a zaczynaliśmy od 39 firm dziewięć lat temu. Widać więc, że liczba firm zasługujących na tytuł systematycznie rośnie. W ostatnim roku mniej firm musieliśmy odrzucić, co wskazuje na to, że wśród firm aplikujących o tytuł widać znaczną poprawę w zakresie przestrzegania zasad naszego programu. Z pewnością nie tylko firmy certyfikowane działają zgodnie z zasadą fair play. Nie ma wprawdzie badań pokazujących jaki jest odsetek tych firm w całej populacji przedsiębiorstw, ale widać, że coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z tego, że rzetelność w biznesie przyczynia się do lepszych wyników firmy.

Czy trudno stosować normy etyczne w biznesie?

Pierwszym krokiem do stosowania norm etycznych jest ich poznanie a także przyjęcie systemu wartości, których zobowiązujemy się w firmie przestrzegać. Te wartości nie powinny być narzucone przez kierownictwo, ale wynikać z dyskusji z pracownikami i innymi interesariuszami przedsiębiorstwa. Na bazie przyjętych wartości powinien być opracowany kodeks etyczny. Posiadanie Kodeksu nie oznacza automatycznie, że firma stosuje normy etyczne. Stosowanie norm etycznych wymaga całego programu etycznego, który obejmuje m.in. działania związane z trybem monitorowania przestrzegania zasad zawartych w Kodeksie a także systemy szkoleń i promocji wyjaśniających i popularyzujących zawarte w nim zasady. Widać więc, że stosowanie norm etycznych to proces, który wymaga pewnego zaangażowania zarówno kierownictwa jak i pracowników, a także zaangażowania interesariuszy.

Wielu z Laureatów Programu prowadzi rozległą działalność charytatywną i społeczną. Jakie miejsce zajmują te kwestie w Programie?

Program „Przedsiębiorstwo Fair Play” premiuje przedsiębiorstwa, które cechuje systemowe podejście do zarządzania, myślenie w kategoriach relacji, związków, współzależności tworzących system. System, który uwzględnia również zewnętrzne otoczenie przedsiębiorstwa. Nasz duży nacisk na wrażliwość na potrzeby społeczności lokalnych nie jest przypadkowy. Uważamy, że działania charytatywne budują dobre relacje firmy z otoczeniem i tym samym sprzyjają budowie pozytywnego wizerunku firmy. Ponadto, te korzystne dla firmy działania, pomagają rozwiązywać najbardziej pilne potrzeby społeczne, których nie mogą rozwiązać władze publiczne, np. pomoc w sfinansowaniu operacji, której nie może zrealizować publiczna służba zdrowia, czy też pomoc szkołom, które nie mają funduszy na zakup sprzętu sportowego, sprzętu komputerowego czy innych potrzebnych pomocy naukowych. Tego typu myślenie nie zawsze było akceptowane przez teoretyków ekonomii. Odmienne podejście reprezentował np. niedawno zmarły ekonomista Milton Fridman, który był przeciwnikiem włączania się firm w działalność społeczną. Jego zdaniem, przedsiębiorstwa mają zbyt mało informacji dotyczących efektywnej działalności społecznej, ponieważ ich obszarem kompetencji są zachowania rynkowe związane z dostarczaniem usług i dóbr konsumpcyjnych, a nie usługi publiczne. Konsekwencją braku kompetencji są decyzje podejmowane arbitralnie, co może skutkować powstaniem napięć w ramach kierownictwa. Konsekwencją są też straty finansowe firmy. Naszym zdaniem ewentualne konflikty w kierownictwie z wymienionego tytułu są mało prawdopodobne a przedsiębiorstwo może dokonywać trafnych alokacji środków w działalność społeczną, o czym świadczą pomyślnie zrealizowane działania charytatywne, pozytywnie oceniane przez społeczność lokalną.

Działalność społeczna to jeden z aspektów etyki, co jeszcze brane jest pod uwagę przy weryfikacji firm startujących w Programie?

Weryfikując firmy badamy, czy postępują rzetelnie wobec kontrahentów, czy na czas realizują swoje zobowiązania, czy dają wszystkim zainteresowanym równe szanse współpracy. Badamy także traktowanie klientów, czyli np. sposób załatwiania reklamacji, sposób promocji, informacje dostarczane klientom i ich zgodność z rzeczywistością. Weryfikujemy również stosunki pracy, czyli rzetelność procesu rekrutacji, możliwości rozwoju stwarzane pracownikom, czytelne zasady awansu i wynagradzania oraz oczywiście terminowość wypłaty wynagrodzeń. Sprawdzamy również, czy pojawiają się konflikty z pracownikami i jak są rozwiązywane. Badamy także wywiązywanie się ze zobowiązań wobec władz publicznych, regulowanie zobowiązań podatkowych i innych. Weryfikujemy również uciążliwość firmy dla środowiska.

Jaka jest wymowa logo „Przedsiębiorstwo Fair Play”?

Logo „Przedsiębiorstwo Fair Play” jest czytelne zarówno dla polskich przedsiębiorców jak i dla firm z innych krajów. Jest oznaką tego, że przedsiębiorstwo działa rzetelnie i zagrożenia związane ze współpraca z nim są mniejsze.

Co daje przedsiębiorcom tytuł i certyfikat „Przedsiębiorstwo Fair Play”?

Dotychczasowa historia programu pokazuje, że godło „Przedsiębiorstwo Fair Play” jest skutecznych narzędziem budowania wizerunku firmy. Przedsiębiorstwa , otrzymując certyfikat, przede wszystkim dokumentują swoje rzetelne podejście do interesariuszy. Kontrahenci, wybierając firmy do współpracy, decydują się na wspólne przedsięwzięcia z przedsiębiorstwami, które dają dużą gwarancje wywiązania się ze zobowiązań wobec partnerów biznesowych, a tytuł „Przedsiębiorstwo Fair Play” jest na tyle czytelny, że wspomaga również krajowe projekty biznesowe na całym świecie. Z informacji, które otrzymujemy od firm wynika również, że otrzymanie tytułu „Przedsiębiorstwo Fair Play” wspiera budowanie zespołów pracowniczych, identyfikujących się z celami działania firmy, zespołów, na które przedsiębiorcy mogą liczyć w krytycznych chwilach. Z tytułu są dumni zarówno właściciele firm jak i ich pracownicy. Małe firmy zwracają uwagę na korzyści wynikające z lepszego ułożenia sobie stosunków nie tylko z pracownikami, ale także z klientami i kontrahentami, w oparciu o wymagania związane z uzyskaniem tytułu „Przedsiębiorstwo Fair Play”.

Dziekuję za rozmowę.

Rozmawiała Agnieszka Matczyńska
styczeń 2007


Komentarze  

 
0 #2 Isidra 2017-11-05 01:12
This is really interesting, You're a very skilled blogger.
I've joined your rss feed and look forward to seeking more
of your magnificent post. Also, I've shared your website in my
social networks!

Also visit my blog ... pożyczka pozabankowa: http://forum.danke.games/profile.php?id=10976
Cytować
 
 
0 #1 Ramona 2017-11-04 02:38
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to
make your point. You clearly know what youre talking about, why throw away your
intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us
something enlightening to read?

Here is my web-site kredyt bez zaświadczeń: http://theodorenathanbfd.jdbwebdev.co.za
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

FacebookTwitterGoogle Bookmarks
Tygi.pl - informacje, ciekawostki, porady