Polish Belarusian Czech Dutch English Estonian French German Hungarian Irish Italian Latvian Lithuanian Portuguese Russian Spanish Swedish Ukrainian

Email

Kategoria: Rozmowy o targach 20.10.2008

Spodziewamy się kolejnych rekordów

Rozmowa z prezesem zarzadu spółki Messe Berlin GmbH Raimundem Hosch.

 Którą z imprez targowych Targów Berlińskich uważa Pan za największy sukces?

To trochę tak, jakby zapytać ojca, które z dzieci lubi najbardziej. Jako prezes targów cieszę się z każdej imprezy, tej mniejszej i tej większej. Należałoby tu z pewnością wymienić Targi Rolnicze „Grüne Woche”, które na początku tego roku przyciągnęły 430.000 gości i tym samym ustanowiły absolutny rekord. Również podczas Międzynarodowych Targów Marketingu Owoców i Warzyw FRUIT LOGISTICA zanotowaliśmy 17-procentowy przyrost liczby odwiedzających, z kolei swą ofertę na targach ITB zaprezentowało aż 10.923 wystawców z 184 krajów. Te liczby mówią same za siebie. W najbliższym czasie okaże się również czy takie imprezy jak Targi Elektroniki Użytkowej IFA, CMS Clearing Management.Services albo mniejsze jak Międzynarodowe Targi Drukarstwa i Obróbki Poligraficznej PostPrint czy Międzynarodowe Targi Produktów z Dziedziny Sztuki Użytkowej i Rzemiosła Artystycznego IMPORT SHOP pobiją najpopularniejsze wystawy w naszym ośrodku targowym. Spodziewamy się kolejnych rekordów.

Dużą popularnością cieszą się Targi Berlińskie wśród obcokrajowców?

Zainteresowanie naszymi imprezami wśród zagranicznych gości wzrasta w zaskakującym tempie: W 2006 liczba obcokrajowców stanowiła aż 66 % łącznej liczby naszych wystawców. To bardzo dobry wyniki w porównaniu z innymi ośrodkami targowymi w Niemczech. Mamy nadzieję, że ta liczba będzie dalej rosła, gdyż Berlin jest otwarty na zagranicznych inwestorów i ma im dużo do zaoferowania.

Jaki jest udział polskich firm ?

Ogromnie się cieszymy, że liczba polskich wystawców i odwiedzających na Targach Berlińskich stale wzrasta. Podczas gdy przed czteroma laty swoje towary i usługi prezentowało 173 wystawców z Polski, już w roku 2006 liczba ta wzrosła do 312, a więc prawie o 100%. Znaczna większość polskich firm koncentruje się wokół takich imprez jak ITB, „Grüne Woche”, FRUIT LOGISTICA i Targów Techniki Komunikacyjnej InnoTrans. Liczba polskich odwiedzających wzrosła z 9.033 w roku 2003 do 13.200 w roku ubiegłym.


Która z imprez targowych przyciągnęła w ostatnim czasie największą liczbę odwiedzających?

Targi Rolnicze „Grüne Woche” przyciągnęły w tym roku 430.000 zainteresowanych, wśród nich ponad 90.000 specjalistów z branży, dzięki czemu uzyskały one miano najlepszej imprezy targowej w Berlinie. Ponad 4.300 dziennikarzy z 75 krajów opublikowało około 13.000 artykułów na temat „Grüne Woche”. W samych Niemczech relacje telewizyjne na temat Międzynarodowych Targów Rolniczych objęły 48 godzin czasu antenowego. Tym samym stały się one najpopularniejszą imprezą targową w całych Niemczech i poza nimi. W ubiegłym roku łączną liczba wystawców na wszystkich zorganizowanych przez nas imprezach sięgnęła 28.000, a odwiedzających było około 1,8 miliona.


Planuje Pan poszerzyć targową ofertę ?

Właściwie każdego roku staramy się zdobywać nowe rynki. Targi ITB i FRUIT LOGISTICA opanowały również Amerykę Południową i Azję i dzięki kontaktom nawiązanym z klientami możemy również tam organizować imprezy targowe. Na najbliższy rok zaplanowaliśmy również premierę Międzynarodowych Targów Gospodarki Wodnej WASSER BERLIN w Sofii.

Jakie imprezy towarzyszące targom cieszą się największym zainteresowaniem?

Berlin jako miasto jest ciekawym ośrodkiem naukowym i kulturalnym i z pewnością warto tu przyjechać. Ponad 100 muzeów, około 7.000 restauracji, niektóre z nich otwarte cała dobę, a także spora oferta handlowo-rozrywkowa i mocno rozbudowana sieć komunikacji miejskiej przyciągnęły w ubiegłym roku ponad 7 milionów odwiedzających z wszystkich krajów. Goście przyjeżdżający na targi również mają dobrą okazję skorzystania z tej oferty, gdyż hale targowe położone są w samym centrum miasta.

Ma Pan jakieś życzenia dotyczące targów w najbliższym roku?

Życzyłbym nam w 2008 roku jeszcze większej liczby wystawców i gości z krajów nowo włączonych do Unii Europejskiej i innych kontynentów, a także udanego debiutu Targów ITB w Singapurze.

Dziękuję za rozmowę

Rozmawiała: Anna Krysztofiak
kwiecień 2007


Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

FacebookTwitterGoogle Bookmarks
Tygi.pl - informacje, ciekawostki, porady