Polish Belarusian Czech Dutch English Estonian French German Hungarian Irish Italian Latvian Lithuanian Portuguese Russian Spanish Swedish Ukrainian

Email

Expo Silesia: Śląsk – Polska – Europa

Z Prezesem Kolporter EXPO - Tomaszem Raczyńskim - rozmawia Agnieszka Matczyńska.

exposilesiaZ czym Expo Silesia wychodzi na polski rynek targowy?

- Przede wszystkim z nowoczesnym obiektem targowym, a do tego z wielką energią i nie mniejszym apetytem na sukces. A mówiąc już zupełnie poważnie - wchodzimy z dobrą znajomością rynku targowego, z pełną świadomością jego silnych, jak i słabych stron oraz zmian, jakich potrzebuje. W Polsce brakuje profesjonalnych ośrodków, dysponujących odpowiednim standardem i przystosowanych do prowadzenia dużych wystaw. Na to od lat narzekają wystawcy, gospodarka kraju na tym traci. Wystarczy jeden fakt: targi w Brnie są prawie tej samej wielkości, co cały polski rynek targowy. Inwestycje w nowe obiekty wystawiennicze są zatem koniecznością. Nasze wejście na rynek, czyli powstanie Expo Silesia, poprzedziły szczegółowe analizy, decyzja o inwestycji w nowoczesne centrum targowe na Śląsku była w pełni przemyślaną strategią. Jesteśmy praktykami rynku targowego, od lat zajmujemy się organizacją imprez targowych, od lat mamy kontakt z wystawcami z bardzo różnych branż i znamy ich ocenę rynku oraz potrzeby. To było podstawowym wyznacznikiem w tworzeniu koncepcji Expo Silesia. Powstał obiekt nowoczesny, funkcjonalny i komfortowy dla naszych gości. Bezpośrednia bliskość dwóch lotnisk międzynarodowych – w Balicach i Pyrzowicach, autostrady A4, dróg szybkiego ruchu zapewniają świetną komunikację nie tylko dla wystawców krajowych, ale także i dla zagranicznych. Expo Silesia leży bezpośrednio przy drodze dwupasmowej 94 Kraków-Katowice, jedynie 2 km od jej węzła z drogą ekspresową S1, łączącą Warszawę z Cieszynem. W zasięgu zaledwie 10 minut jazdy samochodem znajduje się autostrada A4. Tyle samo czasu zabiera dojazd do centrum Katowic. Podsumowując - doświadczona kadra, nowoczesne rozwiązania, komfortowy obiekt, dogodna lokalizacja – to nasze „wiano” dla polskiego rynku targowego.

Otwarcie Expo Silesia zmienia w istotny sposób targową mapę Polski i polski rynek targowy? W jakich parametrach?

- Prace przy budowie Expo Silesia rozpoczęły się przed rokiem. Centrum tworzone jest etapami. W pierwszym, który dobiegł końca, przygotowanych zostało 13,5 tys. mkw. powierzchni wystawienniczej w nowoczesnym klimatyzowanym pawilonie, wyposażonym we wszystkie potrzebne wystawcom media. Oddany do użytku zewnętrzny teren wystawienniczy, to ponad 20 tys. mkw. Na terenie obiektu dostępny jest parking na 1000 samochodów oraz sale konferencyjne na 400 osób, z możliwością dowolnej aranżacji i podziału na mniejsze sale. W kolejnych etapach trwać będzie rozbudowa zarówno pawilonów, jak i zewnętrznej powierzchni wystawienniczej. Docelowo Centrum Expo Silesia będzie dysponować halami o powierzchni 35 tys. mkw. Na terenie obiektu znajdzie się także kompleks restauracyjno-handlowy, a w dawnym biurowcu – hotel. To realne parametry, dotyczące infrastruktury - polski rynek targowy będzie bogatszy o 35 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni wystawienniczej. Uważam jednak, że o wiele istotniejsze są parametry niemierzalne – dotyczące filozofii działania na rynku targowym – otwartości na nowe tematy, dynamiki, kreatywności oraz przyszłego znaczenia tego miejsca dla polskiego i zagranicznego biznesu. Liczę, że w tym zakresie w sposób istotny zmienimy targową mapę Polski.

Jaka jest misja Expo Silesia. Jak ją Pan formułuje?

- Śląsk – Polska – Europa, czyli organizacja targów, które będą kreowały rozwój Śląska, które będą jednocześnie miały znaczenie dla gospodarki Polski i które będą atrakcyjne dla partnerów w Europie. Śląsk jest regionem, który ma bardzo dużo naturalnych atutów, niestety w znacznej części niewykorzystanych. Jest też regionem o znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki, regionem wyjątkowo atrakcyjnym dla partnerów i inwestorów z zagranicy. Uważam, że powstanie w tym właśnie regionie nowoczesnego centrum wystawienniczego daje mu nową, unikalną szansę wykorzystania w pełni potencjału jaki w sobie ma. Wierzę, że kolejne lata to naszej działalności to kolejne nowe wystawy, dynamiczne centrum Expo Silesia i coraz bardziej imponujący obraz Śląska na targowej mapie Europy.

Odniósł Pan ogromny sukces jako Prezes Targów Kielce. Chciałby Pan go powtórzyć?

- Prawdziwy sukces jest wciąż przed nami – to motto wszystkich spółek Grupy Kapitałowej Kolporter, której jesteśmy częścią. Mogę powiedzieć, że pasuje ono do naszych planów i strategii rozwoju Kolporter EXPO oraz centrum Expo Silesia. Odnosząc się jednak do historii – kierując poprzednią firmą, zawsze podkreślałem, że za jej sukcesem nie stoi prezes, tylko ludzie. Fachowcy, doskonale zorientowani w realiach rynkowych i… zorientowani na sukces. Razem udało nam się uzyskać to, co osiągnęliśmy. Wierzę jednak, że historia lubi się powtarzać. A moja wiara ma tym mocniejszą podbudowę, że część menadżerów Kolporter EXPO stanowią ludzie, z którymi budowałem pozycję poprzedniej firmy. Kolejna grupa pracowników to z kolei byli szefowie projektów z innej znanej śląskiej firmy targowej. Dołączają obecnie do nas profesjonaliści z innych ośrodków widząc w powstających targach szanse dla swojego rozwoju zawodowego. Mam zaufanie do ich umiejętności. W połączeniu z potencjałem rynku daje nam to solidne podstawy do odniesienia sukcesu.

Czy Expo Silesia będzie miała swoje specjalizacje?

- Staramy się nie ograniczać na samym starcie obszaru działalności Expo Silesia. A ustalenie już teraz konkretnej specjalizacji byłoby takim właśnie zawężeniem. Chcemy być postrzegani jako firma nowoczesna, przyjazna dla firm, realizująca bardzo różne branżowo przedsięwzięcia. Pierwszy rok działalności Centrum Targowo-Wystawienniczego Expo Silesia to kilkanaście imprez wystawienniczych o zróżnicowanym charakterze – od wąsko specjalizowanych wystaw aż do międzynarodowych, wielkoprzemysłowych targów. Jeśli mówimy o specjalizacji czy pewnej specyfice, to jedynym wspólnym elementem, łączącym wszystkie zaplanowane na ten rok imprezy, jest ich związek z gospodarką, czy specyfiką makroregionu śląskiego. Rozpoczęliśmy 25 stycznia Międzynarodowymi Targami Gołębi Pocztowych EXPOGołębie. Targi odwiedziło 17 tysięcy osób, ekspozycja była największa w historii targów gołębi na Śląsku. Jednak najważniejszym – z uwagi na rangę i wielkość – wydarzeniem w tym roku będzie z pewnością Światowa Wystawa Górnicza MINING EXPO, integralna część 21st World Mining Congress. Na terenie Expo Silesia odbędą się w tym roku również m.in. Międzynarodowe Targi Antykorozyjne SURFPROTECT, Międzynarodowe Targi Turystyki, Rekreacji i Wypoczynku INTOUREX, Międzynarodowe Targi Spawalnicze ExpoWELDING, Targi Fitness Zdrowie i Uroda KeepFIT, Międzynarodowe Targi Przemysłu Samochodowego i Technik Motoryzacyjnych MOTO–SERVICE EXPO, Targi Silesia Building Expo SIBEX, Targi Przemysłu Gumowego RUB EXPO, Targi Logistyki, Magazynowania i Transportu LOGISTEX, Śląskie Targi Farmaceutyczne SILESIA FARMACJA, Międzynarodowe Targi Metali i Stali STEELMET, Międzynarodowe Targi Metod i Narzędzi do Wirtualizacji Procesów WIRTOTECHNOLOGIA. W planie są targi rowerowe, dentystyczne, trwają prace nad kolejną edycją targów górniczych oraz kilkoma innymi propozycjami na rok 2009. Gdybym miał się pokusić o poszukanie wspólnego mianownika, powiedziałbym, że naszą specjalizacją będą dobre, potrzebne rynkowi targi i wystawy. Miarą sukcesu będzie zadowolenie wystawców.

Rozmawiała A gnieszka Matczyńska
luty 2008


Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

FacebookTwitterGoogle Bookmarks
Tygi.pl - informacje, ciekawostki, porady