Polish Belarusian Czech Dutch English Estonian French German Hungarian Irish Italian Latvian Lithuanian Portuguese Russian Spanish Swedish Ukrainian

Email

Kategoria: Rozmowy o targach 02.12.2008

Globalne przywództwo Messe Düsseldorf

org-prezes_messe_dusseldorf.jpg

Rozmowa z Panem Wernerem M. Dornscheidtem, Prezesem Zarządu Messe Düsseldorf GmbH

"Messe Düsseldorf jako jedna z pierwszych niemieckich spółek targowych zainicjowała tworzenie struktur swojej działalności na całym świecie. Mamy dzisiaj globalną sieć, która przez 13 spółek córek i 66 przedstawicielstw zagranicznych działa w 109 krajach"


Na jakich rynkach, z iloma imprezami i w ilu krajach działa Messe Düsseldorf?

Messe Düsseldorf jako jedna z pierwszych niemieckich spółek targowych zainicjowała tworzenie struktur swojej działalności na całym świecie. Mamy dzisiaj globalną sieć, która przez 13 spółek córek i 66 przedstawicielstw zagranicznych działa w 109 krajach. Zorganizowaliśmy w ubiegłym roku finansowym zagranicą 43 imprezy targowe na zlecenie, 21 własnych i z naszym udziałem oraz ponad 30 akcji promocji sprzedaży. Dochodzi do tego ponad 40 targów w samym Düsseldorfie – z tego 23 to wiodące targi w danej branży w świecie, jak na przykład interpack, drupa, Medica czy K. W roku 2007 w Düsseldorfie odbyło się 19 własnych i 15 partnerskich imprez.
Nasza strategia to „Globalne przywództwo tematyczne”, tzn. na całym świecie mamy wypromowane rodziny targów związanych z naszymi kompetencjami tematycznymi, t.j. maszyny, urządzenia i wyposażenie, handel rzemiosło i usługi, medycyna i zdrowie, moda i styl życia oraz rekreacja. Dlatego mamy możliwości lokowania produktów na młodych rynkach i rozwijania ich przez naszą markę wiodącą Messe Düsseldorf według dwojakiej strategii: dzięki międzynarodowej aktywności zapewniamy obecność decydentów na naszych targach wiodących w Düsseldorfie i z drugiej strony przez obecność na rynkach rosnących w wielu krajach zwiększamy szanse rynkowe firm niemieckich i europejskich.

Które rynki dają największe szanse sukcesu pod względem targowym?

Bardzo dokładnie przyglądamy się rynkom naszych targów i przez lata doświadczeń skoncentrowaliśmy się na wymienionych wyżej polach kompetencji. Targi te pozwalają nam na realizację międzynarodowej strategii sukcesu. Oczywiście jako usługodawcy śledzimy także jakie rynki krajowe przyciągają najbardziej naszych Klientów. Dla nas są to przede wszystkim rynki azjatyckie, w szczególności Chiny i Indie, Europa Środkowo-Wschodnia, Rosja i region Zatoki Perskiej z Dubajem i Abu Dabi. Tam jesteśmy obecni na miejscu.

Jak reagują światowe rynki na Państwa nowe projekty targowe?

Cały czas obserwowany jest trend w kierunku umiędzynarodowienia i globalizacji. Świat zrasta się coraz bardziej i coraz szybciej. Zmiany te w świecie targów są przez Messe Düsseldorf uwzględniane od wielu lat. Przykładem są tu targi tworzyw sztucznych K: w myśl zasad marketingu krzyżowego udało nam się wypromować całą rodzinę produktów na świecie, z „córkami“ w Sao Paulo (BRASILPLAST), Dubaju (ARABPLAST), New Delhi (PLASTINDIA), Moskwie (INTERPLASTICA), Chinach (CHINAPLAS), Bangkoku (TIPREX), Kuala Lumpur (M-PLAS) i Singapurze (ASEANPLAS). Ta jedna marka jest gwarancją wysokiej jakości imprezy na całym świecie.
Sprawdzamy międzynarodowe potencjały i w miarę potrzeb kreujemy nowe targi, zarówno przez przyłączenie, rozszczepienie czy też przejęcie lub imprezę gościnną. Przykładowo targi "Plastics and Rubber Vietnam" są prawdziwą nowością, którą organizowaliśmy kilka tygodni temu. Nasza spółka córka w Azji jest bardzo aktywna jeżeli chodzi o nowe projekty. Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój rynku chińskiego mamy zamiar w następnych latach wprowadzać tam średnio jedną lub dwie imprezy targowe rocznie. Ostatnio w listopadzie 2007 mieliśmy udaną premierę w południowo chińskim Guangzhou targów „All in Glass”, zbliżonych do organizowanych w Düsseldorfie specjalistycznych targów szkła glasstec. Obecnie testujemy możliwości udziału w wiodących chińskich targach wina od roku 2009.

Jakie jest miejsce Messe Düsseldorf wśród innych organizatorów targów w świecie?

W Niemczech jesteśmy miastem targowym o największym udziale zagranicy. W roku 2007 udział wystawców zagranicznych sięgał 56 %. Po stronie gości było to 29%. Około 38 % obrotów nasz koncern wypracował zagranicą, w przeważającej mierze w Czechach, Rosji i Chinach. W sumie można powiedzieć, że dzięki naszej strategii globalnego przywództwa tematycznego zdobyliśmy sobie znaczącą pozycję w świecie.

Targi rozwijają się na całym świecie. Jak szybko rozwija się Messe Düsseldorf?

Znakomicie! W latach ubiegłych nasze obroty stale rosły. Pod tym względem rok 2008 będzie rekordowy w całej historii spółki – ponad 450 mln €. Dzięki temu Düsseldorf wbrew ogólnej tendencji utrzymuje się na ścieżce wzrostu. Patrząc na aktualny obraz branży takie zjawisko nie wszędzie jest oczywiste.

Które z imprez Messe Düsseldorf cieszą się największą popularnością i uznaniem?

Spośród naszych ponad 40 targów w Düsseldorfie, 23 to imprezy wiodące w skali światowej. Targi te oczywiście cieszą się uznaniem na całym świecie, gdyż dzięki nim oferujemy branżową platformę kontaktów, jakiej nie spotka się nigdzie indziej. Wymieńmy tu kilka przykładów. Odnosi się to do targów tworzyw sztucznych K, sportów wodnych boot, medycyny medica czy opakowań interpack. Każde z naszych targów ma swoje specyficzne kompetencje i jest miejscem spotkań branżowych dla specjalistów z całego świata.

Czym są targi w Düsseldorfie dla polskich wystawców?

Messe Düsseldorf jest w Polsce bardzo znana, w znacznym stopniu za sprawą naszego wykwalifikowanego przedstawicielstwa A.S. Messe Consulting w Warszawie. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się nasze targi dóbr inwestycyjnych, na przykład GIFA/Metec/ Thermprocess, interpack, glasstec oraz targi medyczne Medica i A+A. W targach z roku na roku uczestniczy coraz więcej wystawców i gości z Polski. Mogę to poprzeć kilkoma liczbami. Najwięcej gości z Polski mieliśmy w roku 2008 na targach drupa (3.309), K (2.425), interpack (2.340), wire (882), natomiast najwięcej wystawców na targach MEDICA (40), interpack (33), A+A (25), Tube (17) i K (16). Messe Düsseldorf jest w Polsce ceniona przede wszystkim za wysoki poziom profesjonalizmu. Dobrze znana jest w Polsce także strategia targów wiodących oraz ukierunkowanie światowe przez nasze rodziny produktów.

Dziękujemy za rozmowę

Rozmawiała Agnieszka Matczyńska

 


Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

FacebookTwitterGoogle Bookmarks
Tygi.pl - informacje, ciekawostki, porady