Polish Belarusian Czech Dutch English Estonian French German Hungarian Irish Italian Latvian Lithuanian Portuguese Russian Spanish Swedish Ukrainian

Email

Tagi: projektowanie | stoisko | stoisko targowe Kategoria: Dla wystawców 22.10.2008 Magdalena Podlaska

Jak zaprojektować stoisko i przestrzeń na nim?

Jak zaprojektować stoiskoPrzy projektowaniu ekspozycji powinniśmy wziąć pod uwagę kilka elementów. Przede wszystkim projekt stoiska powinien uwzględniać specyfikę prezentowanej przez nas oferty targowej i służyć jak najlepszemu wyeksponowaniu jej.

Stoisko jest przede wszystkim narzędziem, tłem do sprzedaży produktu. Wybudowane z przesadnym rozmachem może spowodować, że klienci zapamiętają naszą ekspozycję, a nie produkty czy usługi, które chcemy im sprzedać. Jednocześnie stoisko musi być spójne z wizerunkiem naszej firmy:

  • oddawać jego charakter, dynamikę,
  • posiadać te same elementy wizualizacji, co nasze przedsiębiorstwo: logo, kolorystykę, etc.

Projektując stoisko i jego funkcjonalność, weźmy pod uwagę, do kogo adresujemy nasze wystąpienie targowe. Inaczej należy zaplanować stoisko na imprezie B2C, gdzie gośćmi są indywidualni klienci docelowi, inaczej, w przypadku imprezy B2B, którą odwiedzają klienci instytucjonalni. W tym drugim przypadku liczba zwiedzających będzie prawdopodobnie mniejsza, natomiast jednemu klientowi poświęcimy więcej czasu. Faktem jest bowiem, że zakupy dokonywane przez firmy są bardziej przemyślane, wynikają z kalkulacji i analiz, oparte są w głównej mierze na racjonalnych decyzjach. Dlatego, w tym przypadku, warto przygotować wygodne miejsca do rozmów handlowych, w miarę możliwości dające poczucie intymności, gdyż nasi kontrahenci mogą mieć wiele pytań, a nawet podjąć próby wstępnych negocjacji handlowych.

Stoisko skierowane do klientów indywidualnych powinno natomiast przyciągać uwagę, może być nieco płytsze, ale musi posiadać szeroką ladę, umożliwiającą jednoczesny dostęp jak największej liczbie osób.

Planowanie przestrzeni
Nasza ekspozycja musi być przestronna przynajmniej na tyle, aby była funkcjonalna. Przy wejściu powinno być miejsce, które możemy określić jako recepcję. Tę funkcję może pełnić lada. Bezwzględnie w recepcji powinny znaleźć się nasze firmowe wizytówki. Recepcjonistka to bardzo ważna osoba, która będzie koordynować pracę całego zespołu targowego.

Najważniejszy na naszym stoisku jest produkt lub usługa, które promujemy. Pamiętajmy, aby nie wypełniać całego stoiska wszelkimi możliwymi produktami, bo po pierwsze: i tak nikt ich wszystkich nie zapamięta, a po drugie: zostanie za mało miejsca dla zwiedzających. Dobrze także, aby goście mogli nie tylko oglądać prezentowane produkty w gablocie (statyczność nie sprzyja zainteresowaniu), ale także ich dotknąć, obejrzeć z bliska, zobaczyć, jak działają. Zaplanujmy także wygodne miejsce do prowadzenia rozmów z gośćmi.

Jeśli zamierzamy przeprowadzić na stoisku prezentację, wygospodarujmy miejsce na ekran oraz sprzęt multimedialny. Pamiętajmy także o wolnej przestrzeni, jeśli chcemy zorganizować jakieś konkursy czy pokazy. Znajdźmy również miejsce na materiały promocyjne.

W zależności od wielkości stoiska możemy je oczywiście położyć na ladzie przy wejściu, bądź ustawić specjalne stojaki. Pamiętajmy, aby zrobić choć niewielkie zaplecze, w którym schowamy cały bałagan: zapasowe foldery i katalogi, torby, kurtki, artykuły spożywcze, a także przygotujemy kawę dla gości, zwłaszcza jeśli mamy do dyspozycji małą powierzchnię. Jego pojemność możemy zwiększyć przez montaż półek.

 

Magdalena Podlaska
Specjalista d.s. PR
M.T. Polska Sp. z o.o.


Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

FacebookTwitterGoogle Bookmarks
Tygi.pl - informacje, ciekawostki, porady