Polish Belarusian Czech Dutch English Estonian French German Hungarian Irish Italian Latvian Lithuanian Portuguese Russian Spanish Swedish Ukrainian

Email

Tagi: personel | stoisko | stoisko targowe | szkolenie | targi Kategoria: Dla wystawców 22.10.2008 Magdalena Podlaska

Szkolenie targowego personelu

Szkolenie targowego personeluPrzed imprezą cały personel targowy powinien przejść gruntowne szkolenie. Przeprowadzają je pracownicy najbardziej doświadczeni - jeśli chodzi o pracę na targach. Ci, którzy najlepiej znają realia imprez wystawienniczych. Każda osoba musi znać swoją rolę i zakres obowiązków, a także scenariusz wystąpienia targowego.

Najpierw pracownicy powinni poznać i zrozumieć założone cele targowe. Jeśli nie będą wiedzieli, co chcemy osiągnąć przez udział w targach, nie będą także potrafili tego przekazać klientom i nasza obecność na targach okaże się mało efektywna. Ponad to każdy członek zespołu musi doskonale znać produkt, jego parametry, wiedzieć, jakimi słowami go opisać. Dostarczmy personelowi szczegółowe dane na temat oferty.

Spróbujmy przewidzieć wszystkie pytania dotyczące promowanego na targach produktu oraz działalności firmy i jej miejsca na rynku, które mogą paść w czasie rozmów i sporządźmy do nich odpowiedzi. Ustalmy, do jakich grup zwiedzających adresujemy przede wszystkim nasze wystąpienie targowe, w jaki sposób je pozyskiwać i co chcemy od nich otrzymać.

Przejrzyjmy wspólnie listę zaproszonych na targi gości, ustalmy ich hierarchię, co któremu chcemy pokazać z naszej oferty, i do kogo należeć będzie obsługa zaproszonych klientów o poszczególnych profilach. Najskuteczniejszą formą treningu przedtargowego jest odgrywanie scenek, symulacji sytuacji targowych. Takie ćwiczenia oprócz tego, że uczą jak profesjonalnie rozmawiać z klientami, pokazują, w jaki sposób mogą zachować się nasi pracownicy w różnych sytuacjach. Symulacje mają też tę zaletę,że integrują zespół, ułatwiają wspólną pracę na targach. Trening powinien obejmować ćwiczenia z zakresu relacji interpersonalnych.

Po pierwsze więc musimy ustalić, w jaki sposób przyjmujemy gości i oprowadzamy ich po naszym stoisku. Ważna jest umiejętność dysponowania czasem, kończenia rozmowy i pożegnania w odpowiednim dla nas momencie tak, aby rozmówca nie tylko nie czuł się urażony, ale odszedł usposobiony do nas przyjaźnie. Musimy spróbować wyeliminować z języka targowego zwroty i wyrażenia o negatywnych konotacjach, przećwiczyć sposoby perswazji handlowej.

Przewidźmy wszelkie inne sytuacje, jakie mogą przydarzyć się na targach i spróbujmy odtworzyć ich scenariusz. Ustalmy, kto i w jaki sposób przyjmuje, tzw. VIP-ów, kto udziela informacji prasie i jaki jest zakres jego kompetencji, co robimy z natrętami, którzy przyszli tylko po to, aby zebrać jak najwięcej gadżetów, etc.

Przedstawmy pracownikom kalendarium targowe, tzn. jakie wydarzenia, eventy, poczęstunki przewidzieliśmy na targi. Przydzielmy obowiązki z tym związane odpowiednim pracownikom.

Magdalena Podlaska
Specjalista d.s. PR
M.T. Polska Sp. z o.o.


Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

FacebookTwitterGoogle Bookmarks
Tygi.pl - informacje, ciekawostki, porady