Polish Belarusian Czech Dutch English Estonian French German Hungarian Irish Italian Latvian Lithuanian Portuguese Russian Spanish Swedish Ukrainian

Email

Polecamy Tagi: FOOD-TO-GO | targi | targi spożywcze Kategoria: żywność, przemysł spożywczy 02.01.2017 Agnieszka Matczyńska

FOOD-to-GO niebawem w Gdańsku

fod7. Targi Wyposażenia i Produktów dla Gastronomii odbędą się w dniach 08-09 lutego br w Gdańsku.

Targi FOOD-to-GO są obecnie kluczowym wydarzeniem w branży gastronomicznej na północy Polski. Bogata oferta wystawców, ciekawy program towarzyszący, to jedynie kilka z powodów, dla których warto tu być.

Tym co wyróżnia Targi FOOD-to-GO, jest innowacyjne podejście do realizacji targów, dlatego organizatorzy już dziś zapowiadają, kolejną nowość wśród stref tematycznych.

Nowość! Strefa BaltRoom
Nadchodząca edycja Targów FOOD-to-GO poszerzona zostanie o ofertę wyposażenia obiektów noclegowych. Polskie wybrzeże może pochwalić się ogromną bazą hoteli, pensjonatów, domówi ośrodków wypoczynkowych. Miejsce to będzie doskonałą przestrzenią promocji dla producentów i dystrybutorów wyposażenia oraz rozwiązań dla branży hotelarskiej.

Strefa Inteligentna Restauracja

Podczas nadchodzącej edycji nie zabraknie miejsca, w którym prezentowane będą najnowsze rozwiązania technologiczne dedykowane lokalom gastronomicznym tj. inteligentne urządzenia gastronomiczne (m.in. ekspresy do kawy, kuchenki, roboty kuchenne) oraz innowacyjne rozwiązania IT dla gastronomii (m.in. aplikacje i strony mobilne, systemy inteligentnego zarządzania restauracją).

Strefa Bezglutenowa
Każdego roku dużym zainteresowaniem cieszy się Strefa Bezglutenowa, bez której aktualnie trudno byłoby sobie wyobrazić Targi FOOD-to-GO. W tym miejscu po raz kolejny będzie można zapoznać się
z szeroką ofertą produktów, skosztować potraw bezglutenowych oraz uzyskać porady jak wprowadzić dania bezglutenowe do menu restauracji.

Strefa Deserowe Inspiracje

Strefa jest zawsze mocnym punktem Targów FOOD-to-GO. To tu spotykają się producenci i dostawcy kawy, herbaty, czekolady, dodatków do deserów oraz wyposażenia kawiarni, cukierni i lodziarni. Strefa każdego roku licznie odwiedzana jest przez pomorskich cukierników, którzy doceniają fakt, iż w jednym miejscu i czasie spotyka się cała branża. Strefa ta to doskonałe miejsce na nawiązanie licznych kontaktów biznesowych jak również na poznanie „słodkich receptur”.

Strefa Prezentacji i Warsztatów
Stwarza okazję do udziału w warsztatach z osobami znanymi z programów kulinarnych, autorami książek poświęconych gotowaniu oraz z zawodowymi kucharzami i cukiernikami. Do współpracy zapraszane są kluczowe osoby z branży gastronomicznej i cukierniczej, które dzielą się wiedzą i doświadczeniem.

Sukces minionej edycji Targów Wyposażenia i Produktów dla Gastronomii FOOD-to-GO rozniósł się głośnym echem zarówno wśród wystawców jak i odwiedzających, dlatego organizatorzy targów podejmują wyzwanie i już dziś zapowiadają, iż nadchodząca edycja będzie jeszcze ciekawsza.

Szczegóły na temat wydarzenia dostępne są na stronie www.foodtogo.pl


Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

FacebookTwitterGoogle Bookmarks
Tygi.pl - informacje, ciekawostki, porady